زامیفولیا-بلک

راهنمای نگهداری، تکثیر و رفع مشکلات زاموفیلیا بلک

اگر به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی خاص و نایاب علاقه‌مند هستید که در کلکسیون گیاهان هیچ‌کسی یافت نمی‌شود، ما به شما گیاه زاموفیلیا بلک را توصیه می‌کنیم. ما در این یادداشت قصد داریم به معرفی زاموفیلیا بلک و شرایط نگهداری از آن به‌عنوان یک گیاه محبوب آپارتمانی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

اگر قصد خرید زاموفیلیا بلک دارید می‌توانید این محصول را از گلفروشی آنلاین سارینالند همراه با %15 تخفیف با کد تخفیف: sarina با قیمت مناسب از طریق لینک زیر خریداری کنید.

همان‌طور که از نام گیاه زاموفیلیا بلک بر می‌آید، به دلیل رنگ خاص مشکی برگ‌های آن به این نام شهرت یافته و شناخته می‌شود.

سرفصل‌های مقاله

معرفی زاموفیلیا بلک

همان‌طور که در مقاله معرفی انواع زاموفیلیا نیز اشاره کردیم، اعضای خانواده زاموفیلیا، همگی به شرق آفریقا تعلق دارند که راه‌شان به سرزمین‌های دیگر نیز باز شده‌اند و به‌عنوان یک گیاه آپارتمان محبوب به محیط‌های بسته، خانه، محل‌کار و… راه پیدا کرده‌اند. این گیاهان با این‌که رشد کُند و آهسته‌ای دارند، اما ارتفاع آن‌ها در طول رشد و در صورت شرایط مناسب و مطلوب نگهداری به 60 تا 90 سانتی‌متر می‌رسد.

زاموفیلیا بلک یکی از انواع خاص زاموفیلیاهاست که به‌خاطر رنگ خاصش، به‌وفور یافت نمی‌شود و همین هم باعث گرانی گیاه شده است. با این‌که زاموفیلیا بلک، اغلب، با همین نام شناخته می‌شود، اما نام‌های دیگری نیز نظیر زامیفولیا مشکی، زامو بلک، زامفولیا بلک، زاموفیلیا یشمی و… دارد. زاموفیلیا بلک برگ‌های پهن و براق و ساقه‌های ضخیمی دارد که به‌صورت عمودی با سرعتی آرام رشد می‌کند. اگر مایل به دانستن برخی دیگر از ویژگی‌های این گیاه خاص هستید، باید بگوییم که زاموفیلیا بلک خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا نیز دارد و حضورش در محیط‌های بسته باعث تصفیه شدن هوای آلوده و راکد می‌شود. بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان ناسا بر روی این گیاه و چندین گیاه دیگر به این نتیجه رسیدند که زامیفولیا بلک توانایی بالایی در جذب سمومی همچون مانند تولوین، بنزن و زایلن و … دارد.

اگر شما هم اکنون در کنار خود یکی از انواع زاموفیلیا را نگهداری می‌کنید و یا قصد خرید زاموفیلیا دارید، به خواندن ادامه این مقاله ادامه دهید زیرا به نکات مهمی درباره این گیاه آپارتمانی پرداخته‌‌ایم.

شرایط نگهداری زاموفیلیا بلک

مراقبت از زاموفیلیا بلک

برگ‌های زاموفیلیا بلک در ابتدای رشد، به‌رنگ سبز یشمی است اما به مرور به رنگ بنفش تیره و مشکی می‌رود. برخلاف سایر گیاهانی که نوعِ رنگی آن‌ها به نور بیشتری نیاز دارد که بتواند رنگ خاص خود را حفظ کند، زاموفیلیا بلک به نور زیاد و بیش از اندازه‌ای نیاز ندارد و نیاز این گیاه نیز، همچون سایر انواع زاموفیلیاست. همین ویژگی در کنار زیبایی این گیاه، باعث می‌شود که افراد زیادی به نگهداری از آن اقبال نشان بدهند. در ادامه شرایط نگهداری از زاموفیلیا بلک آمده است.

آبیاری زاموفیلیا بلک

برای آب دادن به زاموفیلیا بلک، کافی‌ست که میزان خشکی یا رطوبت سطح خاک را بررسی کنید. اگر سطح خاک گلدان کاملا خشک شده بود، می‌توانید با خیال راحت به گیاه‌تان آب بدهید. زاموفیلیا این ویژگی را دارد که با شرایط خودش را وفق بدهد، بنابراین آبیاری نامنظم و متناسب با خشکی ورطوبت خاک، باعث آسیب به گیاه نمی‌شود. چیزی که باعث آسیب به گیاه می‌شود، آبیاری بیش از حد است که پوسیدگی ساقه و ریشه را به دنبال دارد.

نور مناسب زاموفیلیا بلک

اگر محیطی که برای زاموفیلیا بلک در نظر گرفته‌اید، بدون نور کافی است، نگران نباشید. زاموفیلیا بلک، همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، نسبت به سایر انواع زاموفیلیا نیاز به نور بیشتری ندارد و با نور کم هم قادر به رشد است. بنابراین شما می‌توانید گلدان زاموفیلیا بلک خود را در اتاق، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، محل کار و… که پنجره نورگیر هم ندارد، نگهداری کنید. البته اگر محل نگهداری شرایط کافی نور را دارد، نور را از گیاه‌تان دریغ نکنید. پشت پنجره جنوبی و در مواجهه با نور غیرمستقیم خورشید، شرایط ایده‌آلی برای گیاه زاموفیلیا بلک است.

 تغذیه و کود مناسب زاموفیلیا بلک

تغذیه و کوددهی یکی از دیگر از نیازهای زاموفیلیا بلک است. این گیاه برای رشد کافی و سازگاری آن با محیط، بهتر است هر چند وقت یکبار با کود مناسب زاموفیلیا تغذیه کرد. تغذیه زاموفیلیا با کود مناسب همچنین باعث شادابی برگ‌ها و افزایش پاجوش‌ها نیز می‌شود. 5 کود اصلی زاموفیلیا شامل موارد زیر است: 

برای خرید کود npk مناسب برای انواع زاموفیلیا می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر از طریق گلفروشی آنلاین سارینالند اقدام کنید.

خاک مناسب زاموفیلیا

عموما متخصصان گل و گیاه، زاموفیلیا را در خاکی نگهداری می‌کنند که حاوی مقادیری پرلیت یا ماسه باشد. البته این گیاه در خاک مناسب انواع کاکتوس هم قادر به رشد است. دادن کود مایع برای رشد بهتر گیاه زاموفیلیا بلک در فصل رشد گیاه یعنی اوایل فصل بهار تا اواسط فصل تابستان نیز پیشنهاد می‎شود. لازم به ذکر است که بعد از خرید زاموفیلیا بلک و شروع نگهداری از این گیاه دوست‌داشتنی از وجود منفذ در زیر گلدان گیاه‌تان خاطر جمع باشید. وجود منفذ در زیر گلدان مانع از غرقابی ‌شدن خاک گلدان می‌شود و آب اضافی را از میان ذرات خاک به بیرون از گلدان منتقل می‌کند تا ریشه دچار گندیدگی و آسیب نشود.

تعویض گلدان زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا بلک، جز گیاهانی است که هر شرایطی برای آن فراهم کنید، مطابق با آن رشد می‌کند. اگر زاموفیلیا بلک را در گلدانی کوچک نگهداری کنید، گیاه شما نیز کوچک می‌ماند و رشد چشمگیری نخواهد داشت. بنابراین هر چند وقت یک‌بار (ترجیحا هر دو سال یک بار) گلدان زاموفیلیا بلک را تعویض کنید و آن را به گلدان بزرگ‌تری (با 50 سانتی‌متر عرض و عمق) انتقال دهید که ریشه‌های آن فضای بیشتری برای رشد و تغذیه از منابع غنی خاک داشته باشد.

روش‌های تکثیر زاموفیلیا بلک

تکثیر زاموفیلیا بلک

همه افرادی که اهل نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی هستند، مشتاق و علاقه‌مندند که گیاهان دوست‌داشتنی خود را تکثیر کنند، تا هم علاوه بر ازدیاد و افزایش آن‌ها، بتوانند به‌عنوان هدیه نیز یکی از آن‌ها را به عزیزان‌شان تقدیم کنند. زاموفیلیا بلک یکی از گیاهانی است که به‌راحتی و با سه روش تکثیر می‌شود. این سه روش عبارت‌اند از:

تکثیر از طریق ساقه

در این روش کافی است که ساقه‌های زاموفیلیا بلک را که طول آن به 15 سانتی‌متر رسیده از گیاه جدا کنید و در آب قرار دهید یا در خاک بکارید.

تکثیر از طریق برگ

تکثیر زاموفیلیا بلک از طریق برگ سرعت کمی خواهد داشت، اما یکی از راه‌های رایج تکثیر گیاه است.

تکثیر از طریق جداکردن ریزوم‌ها

برای تکثیر از طریق این روش باید ریزوم‌های زاموفیلیا بلک را به‌آرامی از یکدیگر جدا و بعد، آن‌ها را تقسیم کنید.

مشکلات و بیماری‌های زاموفیلیا بلک

مشکلات فیکوس زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا جزو سرسخت‌ترین گیاهان زینتی است که در صورت نگهداری صحیح و فراهم کردن شرایط مساعد، سال‌ها عمر می‌کند؛ اما در صورتی که مراقبت از این گیاه و تامین نیازهای آن به درستی انجام نشود، احتمال بروز مشکل و بیماری برای گیاه وجود دارد و این موضوع در مورد تمام گونه‌های این گیاه وجود دارد. زاموفیلیا بلک هم در صورت عدم نگهداری صحیح دچار مشکل و بیماری می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

زرد شدن برگ‌ها یا رنگ پریدگی

یکی از مشکلات رایج در مورد گیاه زاموفیلیا زرد شدن برگ‌ها است که در گونه بلک به صورت رنگ پریدگی بروز می‌کند. این مشکل دلایل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آبیاری بیش از اندازه، خشکی شدن گیاه، کمبود نور و مواد غذایی اشاره کرد. برای حل این مشکل ابتدا باید وضعیت آبیاری گیاه را بررسی نمود و یک برنامه منظم برای این کار مشخص و گیاه را به محیطی با نور مناسب منتقل کرد. در صورتی که مشکل با این کار برطرف نشد باید کود مناسب زاموفیلیا را تهیه و گیاه را با آن تغذیه کرد. در بیشتر موارد بعد از کوددهی، مشکل زرد شدن یا رنگ پریدگی برگ‌ها از بین می‌رود.

پاجوش نزدن

پاجوش زدن و اضافه شدن ساقه و برگ‌های جدید، نشان از سلامت گیاه و رشد مناسب آن دارد و اگر گیاه شما پاجوشی ندارد، احتمالا دچار مشکلی شده است. یکی از مسائلی که باعث پاجوش نزدن گیاه زاموفیلیا می‌شود، گلدان نامناسب است. اگر سایز گلدان بزرگ‌تر از نیاز زاموفیلیا باشد، گیاه شروع به ریشه‌دهی می‌کند و پاجوش نمی‌زند و گلدان بیش از اندازه کوچک هم مانع تنفس گیاه شده و باز هم گیاه پاجوش نمی‌زند. همچنین نوع خاک نیز در این عامل بی‌تاثیر نیست. زاموفیلیا بلک در خاک سبک و مغذی با اسیدیته متوسط بیشتر پاجوش می‌زند.

لوله شدن برگ‌ها

یکی دیگر از مشکلاتی که گیاه زاموفیلیا به آن دچار می‌شود، لوله شدن برگ‌ها است. در حالت عادی و زمانی که گیاه سالم است، برگ‌های آن صاف، کشیده و براق هستند اما برگ در گیاهان بیمار، لوله‌ای است و شکل غیرعادی دارد. اصلی‌ترین علت بروز این مشکل، نوسان دما است. دمای بیش از اندازه بالا یا دما بیش از حد پایین و قرار گرفتن در معرض باد سرد باعث بروز این مشکل می‌شود. در بعضی موارد، آفت‌ها نیز باعث بروز این مشکل هستند. اگر مشکل لوله‌ شدن برگ‌ها از آفت باشد، حشرات و آفت روی برگ و ساقه مشاهده می‌شوند.

توقف رشد زاموفیلیا بلک

یکی دیگر از مشکلات زاموفیلیا گونه بلک، توقف رشد است. اولین دلیلی که می‌توان برای بروز این مشکل عنوان کرد، کوددهی نامناسب است اما گلدان کوچک هم می‌تواند باعث بروز این عارضه شود. کوددهی گیاه در فصل رشد الزامی است و در صورتی که با وجود کوددهی باز هم گیاه رشدی نداشته باشید، باید گلدان را یک سایز بزرگ‌تر کرد.

افتادگی ساقه

این مشکل در زاموفیلیا زمانی بروز می‌کند که گیاه به دلیل سن بالا و عدم هرس به موقع، سنگین شده باشد. همچنین دور بودن گیاه از نور خورشید و گلدان کوچک هم می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

ریزش یا خزان برگ‌ها

ریزش برگ‌های زاموفیلیا بلک دو علت دارد. دلیل اول این مشکل سن بالای گیاه و دلیل دوم کمبود آب یا آبیاری بیش از حد است. اگر گیاهی جوان دارید و به این عارضه دچار شده حتما روند آبیاری را منظم کنید.

رشد آرام گیاه زاموفیلیا

رشد آرام گیاه عارضه‌ یا مشکل نیست و افرادی که از زاموفیلیا نگهداری می‌کنند، از این موضوع اطلاع دارند؛ اما در صورتی که رشد بیش از اندازه آرام باشد، احتمالا یکی از فاکتورهای نگهداری مانند نور، دما، رطوبت، آبیاری و خاک به درستی رعایت نشده است. در این شرایط باید هر یک از فاکتورها را جداگانه بررسی کرد تا علت دقیق بروز مشکل، مشخص شود.

انواع آفات زاموفیلیا

علاوه بر مشکلات گفته شده، گاهی زاموفیلیا بلک دچار آفت زدگی می‌شود که باعث بیماری گیاه شده و اگر به موقع درمان نشود، حتی موجب از بین رفتن گیاه هم می‌شوند. رایج‌ترین آفات این گونه زاموفیلیا به شرح زیر هستند:

  • کنه تار عنکبوتی که در مکان‌های گرم و خشک و دور از رطوبت بروز می‌کند و درمان آن شستشوی گیاه با آب و استفاده از آفت کش مخصوص است.
  • شته که موجب چسبندگی سطح برگ می‌شود و درمان آن علاوه بر آفت‌کش با شستشوی سطح برگ هم انجام می‌شود.
  • کرم خاکی که معمولا به دلیل خاک نامناسب بروز می‌کند و درمان آن استفاده از سم سوین کارباریل است.

سخن پایانی درباره زاموفیلیا بلک

معرفی زاموفیلیا بلک موضوع از مقاله بود. زاموفیلیا بلک به‌خاطر رنگ خاص برگ‌هایش، یکی از انواع خاص از خانواده زاموفیلیا است که به‌دلیل خاص بودنش، خرید و نگهداری آن را افراد علاقه‌مند توصیه می‌کنیم. شرایط نگهداری از زاموفیلیا بلک همچون سایر انواع آن سخت نیست. این گیاهان قادرند خود را مطابق با هر شرایطی وفق دهند و دردسری برای فرد نگهدارنده ندارند. اگر شما فرد پرمشغله‌ای هستید که قصد خرید گل آپارتمانی دارید در حالی که فرصت کافی برای رسیدگی به گل و گیاه آپارتمانی را ندارید و از طرفی به داشتن یک گنجینه سبز علاقه‌مند هستید، به خرید زاموفیلیا بلک حتما فکر کنید.

  • پشتیبانی سارینالند
  • 28 اردیبهشت, 1402
  • 4282 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *