زامیفولیا-بلک

اگر به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی خاص و نایاب علاقه‌مند هستید که در کلکسیون گیاهان هیچ‌کسی یافت نمی‌شود، ما به شما گیاه زاموفیلیا بلک را توصیه می‌کنیم. ما در این یادداشت قصد داریم به معرفی زاموفیلیا بلک و شرایط نگهداری از آن به‌عنوان یک گیاه محبوب آپارتمانی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

اگر قصد خرید زاموفیلیا بلک دارید می‌توانید این محصول را از گلفروشی آنلاین سارینالند همراه با %15 تخفیف با کد تخفیف: sarina با قیمت مناسب از طریق لینک زیر خریداری کنید.

همان‌طور که از نام گیاه زاموفیلیا بلک بر می‌آید، به دلیل رنگ خاص مشکی برگ‌های آن به این نام شهرت یافته و شناخته می‌شود.

سرفصل‌های مقاله

معرفی زاموفیلیا بلک

همان‌طور که در مقاله معرفی انواع زاموفیلیا نیز اشاره کردیم، اعضای خانواده زاموفیلیا، همگی به شرق آفریقا تعلق دارند که راه‌شان به سرزمین‌های دیگر نیز باز شده‌اند و به‌عنوان یک گیاه آپارتمان محبوب به محیط‌های بسته، خانه، محل‌کار و… راه پیدا کرده‌اند. این گیاهان با این‌که رشد کُند و آهسته‌ای دارند، اما ارتفاع آن‌ها در طول رشد و در صورت شرایط مناسب و مطلوب نگهداری به 60 تا 90 سانتی‌متر می‌رسد.

زاموفیلیا بلک یکی از انواع خاص زاموفیلیاهاست که به‌خاطر رنگ خاصش، به‌وفور یافت نمی‌شود و همین هم باعث گرانی گیاه شده است. با این‌که زاموفیلیا بلک، اغلب، با همین نام شناخته می‌شود، اما نام‌های دیگری نیز نظیر زامیفولیا مشکی، زامو بلک، زامفولیا بلک، زاموفیلیا یشمی و… دارد. زاموفیلیا بلک برگ‌های پهن و براق و ساقه‌های ضخیمی دارد که به‌صورت عمودی با سرعتی آرام رشد می‌کند. اگر مایل به دانستن برخی دیگر از ویژگی‌های این گیاه خاص هستید، باید بگوییم که زاموفیلیا بلک خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا نیز دارد و حضورش در محیط‌های بسته باعث تصفیه شدن هوای آلوده و راکد می‌شود. بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان ناسا بر روی این گیاه و چندین گیاه دیگر به این نتیجه رسیدند که زامیفولیا بلک توانایی بالایی در جذب سمومی همچون مانند تولوین، بنزن و زایلن و … دارد.

اگر شما هم اکنون در کنار خود یکی از انواع زاموفیلیا را نگهداری می‌کنید و یا قصد خرید زاموفیلیا دارید، به خواندن ادامه این مقاله ادامه دهید زیرا به نکات مهمی درباره این گیاه آپارتمانی پرداخته‌‌ایم.

شرایط نگهداری زاموفیلیا بلک

مراقبت از زاموفیلیا بلک

برگ‌های زاموفیلیا بلک در ابتدای رشد، به‌رنگ سبز یشمی است اما به مرور به رنگ بنفش تیره و مشکی می‌رود. برخلاف سایر گیاهانی که نوعِ رنگی آن‌ها به نور بیشتری نیاز دارد که بتواند رنگ خاص خود را حفظ کند، زاموفیلیا بلک به نور زیاد و بیش از اندازه‌ای نیاز ندارد و نیاز این گیاه نیز، همچون سایر انواع زاموفیلیاست. همین ویژگی در کنار زیبایی این گیاه، باعث می‌شود که افراد زیادی به نگهداری از آن اقبال نشان بدهند. در ادامه شرایط نگهداری از زاموفیلیا بلک آمده است.

آبیاری زاموفیلیا بلک

برای آب دادن به زاموفیلیا بلک، کافی‌ست که میزان خشکی یا رطوبت سطح خاک را بررسی کنید. اگر سطح خاک گلدان کاملا خشک شده بود، می‌توانید با خیال راحت به گیاه‌تان آب بدهید. زاموفیلیا این ویژگی را دارد که با شرایط خودش را وفق بدهد، بنابراین آبیاری نامنظم و متناسب با خشکی ورطوبت خاک، باعث آسیب به گیاه نمی‌شود. چیزی که باعث آسیب به گیاه می‌شود، آبیاری بیش از حد است که پوسیدگی ساقه و ریشه را به دنبال دارد.

نور مناسب زاموفیلیا بلک

اگر محیطی که برای زاموفیلیا بلک در نظر گرفته‌اید، بدون نور کافی است، نگران نباشید. زاموفیلیا بلک، همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، نسبت به سایر انواع زاموفیلیا نیاز به نور بیشتری ندارد و با نور کم هم قادر به رشد است. بنابراین شما می‌توانید گلدان زاموفیلیا بلک خود را در اتاق، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، محل کار و… که پنجره نورگیر هم ندارد، نگهداری کنید. البته اگر محل نگهداری شرایط کافی نور را دارد، نور را از گیاه‌تان دریغ نکنید. پشت پنجره جنوبی و در مواجهه با نور غیرمستقیم خورشید، شرایط ایده‌آلی برای گیاه زاموفیلیا بلک است.

خاک مناسب زاموفیلیا

عموما متخصصان گل و گیاه، زاموفیلیا را در خاکی نگهداری می‌کنند که حاوی مقادیری پرلیت یا ماسه باشد. البته این گیاه در خاک مناسب انواع کاکتوس هم قادر به رشد است. دادن کود مایع برای رشد بهتر گیاه زاموفیلیا بلک در فصل رشد گیاه یعنی اوایل فصل بهار تا اواسط فصل تابستان نیز پیشنهاد می‎شود. لازم به ذکر است که بعد از خرید زاموفیلیا بلک و شروع نگهداری از این گیاه دوست‌داشتنی از وجود منفذ در زیر گلدان گیاه‌تان خاطر جمع باشید. وجود منفذ در زیر گلدان مانع از غرقابی ‌شدن خاک گلدان می‌شود و آب اضافی را از میان ذرات خاک به بیرون از گلدان منتقل می‌کند تا ریشه دچار گندیدگی و آسیب نشود.

تعویض گلدان زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا بلک، جز گیاهانی است که هر شرایطی برای آن فراهم کنید، مطابق با آن رشد می‌کند. اگر زاموفیلیا بلک را در گلدانی کوچک نگهداری کنید، گیاه شما نیز کوچک می‌ماند و رشد چشمگیری نخواهد داشت. بنابراین هر چند وقت یک‌بار (ترجیحا هر دو سال یک بار) گلدان زاموفیلیا بلک را تعویض کنید و آن را به گلدان بزرگ‌تری (با 50 سانتی‌متر عرض و عمق) انتقال دهید که ریشه‌های آن فضای بیشتری برای رشد و تغذیه از منابع غنی خاک داشته باشد.

روش‌های تکثیر زاموفیلیا بلک

تکثیر زاموفیلیا بلک

همه افرادی که اهل نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی هستند، مشتاق و علاقه‌مندند که گیاهان دوست‌داشتنی خود را تکثیر کنند، تا هم علاوه بر ازدیاد و افزایش آن‌ها، بتوانند به‌عنوان هدیه نیز یکی از آن‌ها را به عزیزان‌شان تقدیم کنند. زاموفیلیا بلک یکی از گیاهانی است که به‌راحتی و با سه روش تکثیر می‌شود. این سه روش عبارت‌اند از:

تکثیر از طریق ساقه

در این روش کافی است که ساقه‌های زاموفیلیا بلک را که طول آن به 15 سانتی‌متر رسیده از گیاه جدا کنید و در آب قرار دهید یا در خاک بکارید.

تکثیر از طریق برگ

تکثیر زاموفیلیا بلک از طریق برگ سرعت کمی خواهد داشت، اما یکی از راه‌های رایج تکثیر گیاه است.

تکثیر از طریق جداکردن ریزوم‌ها

برای تکثیر از طریق این روش باید ریزوم‌های زاموفیلیا بلک را به‌آرامی از یکدیگر جدا و بعد، آن‌ها را تقسیم کنید.

سخن پایانی درباره زاموفیلیا بلک

معرفی زاموفیلیا بلک موضوع از مقاله بود. زاموفیلیا بلک به‌خاطر رنگ خاص برگ‌هایش، یکی از انواع خاص از خانواده زاموفیلیا است که به‌دلیل خاص بودنش، خرید و نگهداری آن را افراد علاقه‌مند توصیه می‌کنیم. شرایط نگهداری از زاموفیلیا بلک همچون سایر انواع آن سخت نیست. این گیاهان قادرند خود را مطابق با هر شرایطی وفق دهند و دردسری برای فرد نگهدارنده ندارند. اگر شما فرد پرمشغله‌ای هستید که قصد خرید گل آپارتمانی دارید در حالی که فرصت کافی برای رسیدگی به گل و گیاه آپارتمانی را ندارید و از طرفی به داشتن یک گنجینه سبز علاقه‌مند هستید، به خرید زاموفیلیا بلک حتما فکر کنید.

  • پشتیبانی سارینالند
  • 28 اردیبهشت, 1402
  • 2248 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *