معرفی گیاه سینگونیوم

راهنمای نگهداری، تکثیر و رفع مشکلات سینگونیوم

گیاه سینگونیوم Syngonium از گیاه‌های رونده آپارتمانی محسوب می‌شود که برگ‌های پهن و رگه‌های زرد رنگ زیبایی خاص خود را دارد. این گیاه در جوانی با برگ‌های پرپشت می‌تواند به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی ارزان و مقاوم محیط خانه و محل کار را زینت دهد. در ادامه علاوه بر معرفی سینگونیوم، شرایط نگهداری سینگونیوم، پرورش و تکثیر آن را مرور خواهیم کرد.

به دلیل شکل خاص برگ‌های سینگونیوم به آن برگ خرگوشی نیز گفته می‌شود.

اگر هم قصد خرید گیاهان آپارتمانی ارزان را دارید می‌توانید انواع گل و گیاه آپارتمانی را از گلفروشی آنلاین سارینالند همراه با %15 تخفیف با کد تخفیف: sarina با قیمت مناسب از طریق لینک زیر خریداری کنید.

سرفصل‌های مقاله

معرفی گیاه سینگونیوم

این گیاه زیبای آپارتمانی از خانواده Araceae بوده و بومی آن به آمریکای مرکزی و جنوبی تعلق دارد. در صورتی که در طبیعت از آن نگهداری شود می‌تواند تا چندین متر رشد کند. این گیاه رونده معمولاً رشدی افقی داشته و در صورت داشتن یک تکیه‌گاه می‌تواند رشد بالارونده داشته باشد. در واقع باید گفت این گیاه یک گیاه هوازی است که روی بدنه دیگر گیاهان به رشد خود ادامه می‌دهد. البته از میزبان تنها به عنوان تکیه گاه استفاده کرده و آسیبی به آن وارد نمی‌کند.

شباهت این گیاه آپارتمانی با فیلودندرون باعث شده است تا برخی از افراد آن‌ها را با یکدیگر اشتباه بگیرند. این گیاه می‌تواند با برگ‌های سبز ابلق، صورتی، قرمز و یا مخلوطی از آن‌ها در طبیعت وجود داشته باشد. این گیاه زیبا علاقه زیادی به رطوبت دارد و از نور مستقیم و زیاد بیزار است. با خرید سینگونیوم می‌توانید علاوه بر زیباتر کردن محیط خانه، به راحتی از آن نگهداری کنید.

شرایط نگهداری از سینگونیوم

روش نگهداری از سینگونیوم

نور مناسب گیاه

این گیاه از مقاوم‌ترین گیاهان زیبای آپارتمانی است. در صورتی که نیاز به خرید گیاهان آپارتمانی دارید می‌توانید این گیاه را انتخاب کنید. نگهداری از این گیاه بسیار آسان بوده و با شرایط محیطی خانه و نور کم خود را هماهنگ کرده و می‌تواند به رشد خود ادامه ‌دهد. این گیاه در برابر کم نوری مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل بدون نیاز به نور مستقیم و زیاد می‌تواند دوام بیاورد. از این رو قرار دادن آن در محل‌هایی با نور کافی مناسب خواهد بود. در صورتی که به خرید گیاه آپارتمانی علاقه دارید، این گیاه گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

مکان مناسب قرارگیری

علاقه این گیاه به نور کم باعث شده است تا از آن در خانه و محل کار و حتی راه پله‌های نورگیر نیز استفاده شود. کنار پنجره با نور غیر مستقیم و ملایم رشد خوبی خواهد داشت و در صورتی که نور مستقیم بیشتر شود رشد آن نیز افزایش می‌یابد. برخی از انواع مدل این گیاه با برگ‌های سبز رنگ نیاز بیشتری به نور غیر مستقیم دارند. در صورتی که این نوع از گیاه در سایه قرار بگیرد رنگ سبز آن تیره شده، تغییر می‌کند. همچنین گونه‌های دارای برگ صورتی نیز تغییر رنگ داده و برگ‌ها به رنگ سبز در می‌آیند. در حالت کلی نور غیر مناسب شفافیت و خوش رنگی برگ‌ها را از بین برده و آن‌ها را تیره می‌کند.

میزان آب مورد نیاز گیاه

بهترین زمان برای آبیاری این گیاه پس از خشک شدن خاک آن است. بنابراین بین دو زمان آبدهی باید خاک گیاه خشک شود. گیاه سینگونیوم در مقابل کم آبی نیز مقاومت داشته و می‌تواند با هفته‌ای یک بار آبیاری نیز دوام بیاورد. دمای آب مورد نیاز برای آبیاری نیز مهم است. بهتر است از آب جوشیده شده و ولرم برای آبدهی استفاده کرد تا ریشه دچار تنش نشود. آبیاری بیش از اندازه می‌تواند به گیاه آسیب بزند.

 برای تمیز کردن برگ‌های گیاه نیز می‌توان هفته‌ای یکبار غبارپاشی کرد. در صورت نیاز می‌توان از پارچه‌های نرم و یا اسفنج برای تمیز کردن برگ این گیاه استفاده نمود. هرگز نباید از مواد شیمیایی روی برگ‌های این گیاه برای تمیز کردن استفاده شود. در زمان آبدهی دقت شود که تمام آب از خاک گلدان عبور کرده و در پایین گلدان جمع شود. در این صورت می‌توان فهمید ریشه‌های گیاه نیز آبیاری شده و رطوبت مورد نیاز خود را دریافت کرده است.

خاک مورد نیاز سینگونیوم

بهترین خاک برای این گیاه آپارتمانی زیبا ترکیبات سبک شامل پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت است. این گیاه در خاک با قدرت زهکشی بالا رشد بهتری دارد. برای اینکه بدانید خاک درون گلدانی که به تازگی خریداری کرده‌اید مناسب است یا خیر، بهتر است در زمان آبیاری به سطح خاک دقت کنید. در صورتی که آب تنها در چند ثانیه از زیر گلدان خارج می‌شود یا بیشتر از یک دقیقه روی سطح خاک راکد می‌ماند، نشان دهنده نامناسب بودن خاک گلدان است و باید خاک آن را تعویض کنید.

دمای مناسب

این گیاه در دمای متوسط زندگی می‌کند. به همین دلیل در زمستان بهترین دمای برای آن ۱۵ درجه سانتی گراد است. از طرفی گرمای زیاد نیز برای گیاه سینگونیوم قابل تحمل نیست. حداکثر دما در تابستان برای نگهداری این گیاه ۲۱ درجه سانتی گراد است. گرمای بیش از اندازه می‌تواند به گیاه آسیب بزند. بهتر است در صورت وقوع چنین اتفاقی سریعاً آن را به محل خنک برده و آبدهی انجام دهید. دمای مناسب برای نگهداری نیز با پرپشت و شاداب ماندن گیاه ارتباط مستقیم دارد. نوسانات دمایی با ایجاد استرس برای گیاه، تا مدت‌ها رشد آن را تخت تأثیر قرار خواهد داد.

تعویض گلدان

این گیاه رشد آهسته‌ای دارد. به همین دلیل تعویض گلدان آن هر دو یا سه سال یکبار انجام می‌شود. علت تعویض نیز قرار دادن آن در یک گلدان بزرگتر در اثر رشد ریشه است. همچنین بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان است. تغذیه نامناسب و ناکافی باعث کمرنگ شدن برگ آن می‌شود. بنابراین بهتر است پس از تعویض گلدان خاک آن را با کود‌های مناسب غنی کنید.

تغذیه و کوددهی

فصل کوددهی این گیاه بهار و تابستان است. بهترین کود برای این گیاه نیز از نوع کود‌های ترکیبی است که تمام نیاز‌های گیاه را برطرف می‌کند. دستور و روش استفاده از کود نیز روی بسته آن نوشته شده است. کود زیاد نه تنها برای این گیاه مفید نیست، بلکه به ریشه آن آسیب وارد کرده و رشد آن را به شدت کاهش می‌دهد. با وجود خاک غنی همچنان این گیاه به کود‌های کامل npk برای تغذیه نیاز دارد. این کود‌ها به دلیل داشتن تمامی مواد مورد نیاز برای گیاه، نیاز آن را به عناصر حیاتی رشد برطرف می‌کند. از جمله کود‌های کامل، کود سه بیست و کود ۱۰-۵۲-۱۰ هستند. همچنین کود آهن و اسید هیومیک نیز برای گیاهان آپارتمانی مناسب است.

هرس کردن گیاه

در صورتی که بخواهید ظاهر گیاه سینگونیوم را به صورت بوته‌ای و پرپشت نگاه دارید، باید ساقه‌های قدیمی و مسن گیاه را هرس کنید. بهترین زمان هرس نیز اواخر تابستان است. ساقه‌های جدا شده نیز بهترین گزینه برای تکثیر خواهند بود.

تکثیر گیاه سینگونیوم

تکثیر سینگونیوم

این گیاه به راحتی مانند دیگر گیاهان آپارتمانی و از طریق قلمه زدن قابل تکثیر است. قلمه‌ها از قسمت نوک ساقه و به ارتفاع ده سانتی‌متر بریده می‌شوند. بهتر است قلمه‌ها از نوع گره دار باشند. روی قلمه نباید از برگ پوشانده شده باشد. در نهایت نیز قلمه درون خاک گلدان با ترکیب ماسه، خاکبرگ و پیت ماس، شن و پرلیت قرار می‌گیرد.

برای حفظ رطوبت کافی در اطراف قلمه می‌توان روی آن را با یک کیسه پلاستیک شفاف پوشاند. همچنین بهتر است قلمه‌ها به دور از نور مستقیم خورشید و در محلی روشن قرار بگیرند. مدت زمان ریشه زدن قلمه‌ها حدود ۴ الی ۶ هفته پس از کاشت قلمه است. پس از آن می‌توان پلاستیک را از روی آن برداشت. پس از رشد ریشه‌ها، می‌توان از کود مایع نیز برای تقویت آن‌ها استفاده کرد. همچنین در صورت رشد مناسب می‌توان گلدان گیاه را نیز تعویض کرد.

انتخاب مسیر رشد گیاه

این گیاه دارای ریشه‌های هوایی است و در صورت وجود شرایط مرطوب برای ریشه می‌تواند ریشه زایی را انجام دهد. به همین دلیل نیاز به یک قیم است تا از رشد نابجای گیاه جلوگیری کرده و رشد برگ‌ها تنها در مسیر انتخاب شده انجام شود. رشد نابهنگام ظاهر گیاه را تغییر داده و زیبایی آن را به خطر میاندازد.

مشکلات و بیماری‌ها و راه حل درمان

بیماری‌های سینگونیوم

علت قارچی شدن گیاه سینگونیوم چیست؟

عوامل مختلفی می‌تواند باعث قارچی شدن گیاه سینگونیوم شوند. غبارپاشی، حشرات، وزش باد و وجود گیاه آلوده در خانه از جمله دلائل قارچی شدن محسوب می‌شوند.

چرا برگ گیاه سینگونیوم باز نمی‌شود؟

نامناسب بودن نور محیط و یا کوددهی غیر اصولی باعث باز نشدن برگ‌های این گیاه می‌شود. همچنین آبیاری نامنظم نیز می‌تواند دلیل بروز این مشکل باشد.

علت افتادن برگ‌های گیاه سینگونیوم چیست؟

آبیاری غیر اصولی و یا درجه حرارت نامناسب از دلائل جدا شدن و ریزش برگ‌های این گیاه زیبای آپارتمانی است. دمای نگهداری این گیاه بین ۱۷ تا ۲۷ درجه است. در این دما بهترین عملکرد رشد برای این گیاه اتفاق می‌افتد.

سخن آخر درباره سینگونیوم

در این مطلب تلاش شد تا علاوه بر معرفی گیاه زیبای سینگونیوم، نحوه نگهداری سینگونیوم، پرورش و تکثیر آن به طور کامل بررسی شود. با کمی توجه می‌توان بهترین شرایط را برای نگهداری این گیاه فراهم کرد. در صورتی که به تازگی این گیاه زیبا را برای خانه خود انتخاب کرده و در مورد نگهداری یا مشکلات آن به سؤالی برخورد کردید آن را با مشاوران ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

در حال حاضر امکان خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی ارزان از فروشگاه آنلاین سارینالند فراهم است. به دلیل خرید بی‌واسطه از گلخانه محلات گیاهان سارینالند با بهترین قیمت به فروش می‌رسند. همچنین تنوع گیاهان آپارتمانی به همراه ضمانت تحویل سالم گیاه و یا گارانتی ارسال مجدد از مزیت‌های خرید از سارینالند محسوب می‌شوند. در صورت ثبت سفارش ارسال با هزینه‌ای به صرفه به سراسر کشور و حتی درب منزل انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *