معرفی لیندا

راهنمای نگهداری، تکثیر رفع مشکلات گیاه لیندا

گیاهان زیادی وجود دارند که به دلیل مقاومت بالا، ظاهر زیبا و طول عمر زیاد، گزینه‌ای مناسب برای نگهداری در خانه، به خصوص فضاهای آپارتمانی هستند که یکی از آن‌ها گیاه لیندا است. ظاهر فوق‌العاده جذاب لیندا یا Beaucarnea recurvata، این گیاه را به انتخابی مناسب و کاربردی برای تزئین و طراحی دکوراسیون منزل تبدیل می‌کند. البته به منظور نگهداری و مراقبت از این گیاه در خانه ابتدا باید اطلاعات خود را در مورد شرایط نگهداری و نیازهای آن تکمیل کنید که در این مطلب به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. اگر قصد نگهداری از این گیاه زیبا را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اگر هم قصد خرید گیاهان آپارتمانی ارزان را دارید می‌توانید انواع گل و گیاه آپارتمانی را از گلفروشی آنلاین سارینالند همراه با %15 تخفیف با کد تخفیف: sarina با قیمت مناسب از طریق لینک زیر خریداری کنید.

سرفصل‌های مقاله

معرفی گیاه لیندا

گیاه لیندا یا گل دم اسبی یکی از گیاهان زیبا و مقاوم آپارتمانی است. با خرید لیندا و نگهداری از آن در خانه می‌توانید جذابیت دکوراسیون خود را چندین برابر کنید. لیندا جزو گیاهان آپارتمانی ارزان و مقاوم است، به همین دلیل محبوبیت زیادی داشته و جزو پرفروش‌ترین انواع گل و گیاه است. خاستگاه این گیاه همیشه سبز، کشور مکزیک و بعضی از مناطق بیابانی این کشور است. بیابانی بودن خاستگاه و اقلیم اصلی این گیاه موجب شده که لیندا، گیاهی مقاوم نسبت به گرما و کم آبی باشد.

رشد لیندار در طبیعت گاهی به 5 متر هم می‌رسد اما در خانه و گلدان، حتی با رعایت دقیق و مو به موی تمام فاکتورها، ارتفاع آن نهایتا 2 متر خواهد بود. این گیاه علاوه بر دم اسبی به دلیل حالت برگ‌ها و شکل ریزش آن‌ها، به دلیل تنه کلفت و شبیه به پای فیل، به گیاه پافیلی هم شهرت دارد. ساقه مقاوم و کلفت لیندا یکی از دلایلی است که این گیاه را نسبت به کم آبی مقاوم می‌کند.

مشخصات ظاهری گیاه لیندا

لیندا گیاهی از خانواده مارچوبگان است. این گیاه پرطرفدار آپارتمانی برگ‌هایی دارد که مانند برگ‌های نخل از آن آویزان هستند، به همین دلیل نام دیگر این گیاه نخل لیندا نیز است. برگ‌های لیندا بلند و باریک هستند و طول آن‌ها بسته به شرایط نگهداری و سن گیاه، گاهی تا 1.5 متر هم می‌رسد. برگ‌های بلند لیندا پیچ و تاب فوق‌العاده زیبایی دارند و جذابیت خانه شما را چند برابر می‌کند.

دیگر مشخصه ظاهری گیاه لیندا، گل‌های آن هستند. گلدهی لیندا در گیاهان مسن رخ می‌دهد. این گیاه، گل‌هایی با رنگ کرم دارد که در فصل تابستان روی ریشه رشد می‌کنند و زیبایی این گیاه را بیشتر هم می‌کنند.

شرایط نگهداری از گیاه لیندا

شرایط نگهداری از لیندا

گیاه یک موجود زنده است و مانند دیگر موجودات زنده نیازهایی دارد که به او کمک می‌کنند، سالم مانده و رشد کافی داشته باشد. تفاوتی ندارد که گیاه شما از نوع آپارتمانی باشد یا آن را در باغچه نگهداری کنید. در هر حالت تامین نیازهای گیاه و فراهم کردن بهترین شرایط نگهداری برای لیندا به عهده شما است. لیندا یکی از کم توقع‌ترین گیاهان آپارتمانی  است که با کمک آن می‌توان گلدانی سالم و زیبا داشت. در ادامه برخی از مهم‌ترین فاکتور در نگهداری از لیندا که برای حفظ سلامت و طول عمر این گیاه باید بدانید را معرفی خواهیم کرد.

دمای مناسب

همان‌طور که گفته شد، خاستگاه گیاه لیندا منطقه‌ای بیابانی است، بنابراین این گیاه به دمای بالا علاقه دارد. برای حفظ سلامتی گیاه لیندا باید آن را دور از سرما قرار داد. بهترین دما برای اتاقی که لیندا در آن نگهداری می‌شود، 12-24 درجه است و گاهی در فصل تابستان تا 40 درجه را نیز تحمل می‌کند اما دمای سرد حتی به اندازه 10 درجه زیر صفر هم باعث بیماری و بروز مشکل در آن می‌شود. به خصوص در مورد گیاهان جوانی که به تازگی به خانه آورده شده و هنوز به فضای خانه عادت نکرده‌اند، مشکل حساسیت به سرما بیشتر هم دیده می‌شود.

نور مناسب

نور یکی دیگر از فاکتورهای نگهداری و نیازهای گیاه است که بعضی گیاهان به آن علاقه دارند و بعضی گیاهان در حد رفع نیاز خود به حضور آن تمایل دارند. لیندا جزو گیاهان آفتاب دوست است که علاقه زیادی به محیط‌های روشن و آفتابی دارد. البته لیندا نباید زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد زیرا در این صورت برگ‌های آن حالت سوختگی و خرابی پیدا می‌کنند. بهتر است درفصل زمستان که قدرت تابش خورشید کم است، برای تامین نور لیندا آن را چند ساعتی در محیط بیرون قرار دارد اما در فصل تابستان به دلیل قدرت اشعه‌ها بهتر است از این کار خودداری کرد.

تغذیه و کوددهی

لیندا نیاز چندانی به تغذیه با کود ندارد و اگر تمام شرایط گفته شده برای نگهداری از آن به درستی رعایت شوند، گیاه به درستی رشد می‌کند اما در صورتی که به دنبال رشد بهتر و بیشتر لیندای خود هستید، می‌توانید از کود شیمیایی مخصوص مانند کود آهن استفاده کنید. بهترین زمان و شرایط تغذیه گیاه لیندا، فصل بهار و تابستان، ماهی یک مرتبه است. مقدار بیشتر در بسیاری از موارد، به جای کمک به رشد گیاه باعث از بین رفتن آن می‌شود.

نحوه آبیاری لیندا

یکی از مهم‌ترین نکات در نگهداری از گیاهان آپارتمانی، آبیاری اصولی آن‌ها است. نحوه اصولی آبیاری به دو فاکتور بستگی دارد، اولین فاکتور منشا گیاه و ویژگی‌های خاستگاه آن و فاکتور دیگر پیاز دار بودن گیاه است. گیاهانی که دارای پیاز یا غده‌ای در ریشه خود هستند، نسبت به دیگر انواع گیاهان در برابر کم آبی مقاوم‌تر هستند، زیرا بخشی از آب را توسط پیاز خود جذب کرده و ذخیره می‌کنند. جالب است بدانید پیاز لیندا قادر است تا یکسال در خود ذخیره آب داشته باشد. بهترین زمان و شرایط آبیاری گیاه لیندا، زمانی است که خاک گلدان حداقل به اندازه یک بند انگشت خشک شده باشد.

رطوبت مورد نیاز

برخلاف مقاومت نسبت به کم آبی، لیندا نسبت به رطوبت محیط، گاهی کاملا حساس است. این گیاه غبارپاشی را دوست دارد و بهتر است در تمام فصل‌ها هفته‌ای یک بار اقدام به این کار کرد. البته اگر در منطقه‌ای سرد ساکن هستید و روزهای 10- درجه را نیز تجربه می‌کنید، بهتر است در این روزها به سراغ غبارپاشی نروید.

خاک مناسب

گیاه لیندا به خاک‌های سبک با زهکشی مناسب علاقه دارد. بهترین ترکیب خاک برای نگهداری گل لیندا، خاکی تشکیل شده از لوم، پیت ماس و ماسه به نسبت‌های مساوی است. به علاوه امکان استفاده از خاک‌های ترکیبی و آماده نیز برای مراقبت و نگهداری از گیاه لیندا وجود دارد. خاک لومی که یکی از ترکیبات بستر نگهداری لیندا است، ترکیبی از خاک رس، شن و مواد مغذی و آلی برای گیاه است.

تعویض گلدان

یکی از نکات مهمی که در نگهداری از گیاه لیندا در خانه باید به آن توجه داشت، گلدان گیاه است. اگر گلدان به اندازه باشد، گیاه به مرور زمان رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شود اما در صورتی که گلدانی بسیار بزرگ‌تر از نیاز گیاه خریداری کنید، در هفته‌های ابتدایی شاهد رشد ریشه‌ها خواهید بود و بعد از این که گیاه ریشه خود را در بیشتر قسمت‌های خاک پخش کرد، برگ‌دهی و رشد آن آغاز می‌شود.

روش‌های تکثیر لیندا

تکثیر لیندا

 

تکثیر گیاه لیندا چندان مرسوم نیست زیرا برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر برگ و ساقه آن برای روشی مانند قلمه زنی، مناسب نیست و در صورتی که این کار بدون تخصص و مهارت انجام شود، احتمال نابودی گیاه وجود دارد. با این حال اگر قصد تکثیر و زیاد کردن لینداهای خود در خانه را دارید، دو روش کاشت بذر و ریشه‌دار کردن جوانه‌های ساقه، روش‌های مناسبی هستند.

تکثیر از طریق کاشت بذر

برای تکثیر گیاه لیندا از طریق بذر ابتدا باید بذر را آماده کرد. به این منظور باید آن را در یک کیسه آب گرم قرار داد و یک اسفنج یا پارچه حوله‌ای مرطوب روی آن قرار داد. سپس بذر را به مدت 24 ساعت در این حالت قرار دارد و بعد از آن مراحل زیر را طی کرد:

  • بذر را خشک کنید.
  • گلدان را با خاک مناسب پر کنید.
  • بذر را در عمق مناسب بکارید.
  • یک لایه نازک و 3 میلی‌متری خاک روی بذر بریزید.
  • خاک را مرطوب کنید.
  • گلدان را در جایی گرم قرار دهید و با پلاستیک یک گلخانه برای آن آماده کنید تا بذر جوانه بزند.

تکثیر از طریق تنه جوش

تنه جوش، جوانه‌های ریزی هستند که روی ساقه رشد می‌کنند. با استفاده از تنه جوش‌ها هم می‌توان گیاه لیندا را تکثیر و تقسیم کرد. به منظور استفاده از این روش باید تا زمانی که تنه جوش‌ها به اندازه مناسب برسند، صبر کنید. سپس آن‌ها را با کمک یک چاقو تمیز از ساقه مادر جدا کنید و در بست کشت قرار دهید. آغشته کردن تنه جوش به هورمون ریشه‌زایی قبل از قرار دادن در بستر، باعث رشد سریع‌تر آن می‌شود.

مشکلات و بیماری‌های و راه حل درمان

بیماری‌های لیندا

یکی از نکات مهمی که در زمان خرید گیاه آپارتمانی باید در نظر داشته باشید، احتمال بیماری و بروز مشکل در گیاه است. گیاه لیندا هم مانند دیگر گیاهان احتمال ابتلا به بیماری یا دچار شدن به مشکلی دارد که رشد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این بخش قصد توضیح برخی از مشکلات رایج و سوالات متداول در مورد بیماری‌های این گیاه را داریم.

علت ایجاد که روی ساقه لیندا چیست؟

کنه مهم‌ترین و جدی‌ترین آفت گیاه لیندا است که علت بروز آن نامشخص است اما با استفاده از کنه کش می‌توان آن را برطرف کرد.

روش مقابله با شپشک آردی روی گیاه لیندا چیست؟

برای رفع این آفت ابتدا باید برگ‌ها و نقاط آلوده را با پنبه و الکل تمیز کرد و سپس با استفاده از سموم حشره کش برای از بین بردن شپش‌ها اقدام کرد.

چرا لیندا پوسیده شده است؟

پوسیدگی گیاه لیندا معمولا براساس آبیاری زیاد یا زهکشی ضعیف رخ می‌دهد و با تغییر برنامه آبیاری و می‌توان از جدی شدن آن جلوگیری کرد.

چرا برگ‌های سبز لیندا ریزش دارند؟

سرمای بیش از اندازه محیط باعث ریزش برگ‌های سبز لیندا می‌شود.

سخن پایانی درباره لیندا

گزینه‌های زیادی به عنوان گیاه آپارتمانی وجود دارند که بر اساس سلیقه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. گیاه لیندا هم به عنوان یک گیاه فوق‌العاده زیبای آپارتمانی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که به دنبال گیاهی راحت، مقاوم و با طول عمر بالا هستند. این گیاه را می‌توانید از سارینالند، مرکز خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی ارزان و عرضه کننده مستقیم گل و گیاه از محلات خریداری کنید.

کارشناسان ما در سارینالند از طریق واتسپ پاسخگوی سوالات شما در مورد نگهداری و مراقبت از گیاهان خریداری شده هستند. ما تلاش می‌کنیم که متنوع‌ترین گیاهان آپارتمانی را با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار شما بگذاریم. شما چه تجربه‌ای از ارتباط با سارینالند دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *