گل آدنیوم

آدنیوم | راهنمای نگهداری، تکثیر و رفع مشکلات بونسای آدنیوم

آدنیوم یکی از گیاهان گل‌دار خانواده Apocynaceae است که ساقه گوشتی زیبایی دارد. این گیاه بومی عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقاست و به طور کلی در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌ماند. گل‌های گیاه آدنیوم تا حدودی به گل رز شباهت دارد؛ به همین دلیل هم آن را با لقب رز کویر معرفی می‌کنند. هر زمان که گل آدنیوم از خواب زمستانی خارج شود، گلدهی آن شروع می‌شود. آدنیوم تنها گلی است که از ابتدا به شکل بونسای بوده و از آن به عنوان بونسای هم استفاده می‌شود. در این مقاله همه چیز را درباره این گیاه با هم بررسی می‌کنیم.

اگر هم قصد خرید گیاهان آپارتمانی ارزان را دارید می‌توانید انواع گل و گیاه آپارتمانی را از گلفروشی آنلاین سارینالند همراه با 15% تخفیف با کد تخفیف: sarina با قیمت مناسب از طریق لینک زیر خریداری کنید.

 

گل آدنیوم یکی از زیباترین گیاه‌هایی است که به عنوان بونسای هم در خانه‌ها پیدا می‌شود. نکته جالب در مورد گیاه آدنیوم این است که با وجود سمی بودن برخی از گونه‌های مختلفش، باز هم طرفداران زیادی دارد.

سرفصل‌های مقاله

انواع مختلف گیاه آدنیوم

این گیاه 6 نوع مختلف را شامل می‌شود که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم:

 1. obesum

یکی از پرطرفدارترین انواع مختلف گل آدنیوم، نوع obesum است. این گیاه توانایی رشد به اندازه یک تا سه متر را دارد. برگ‌های آن حالت چرمی مانند دارند و بیشتر در بخش بالایی ساقه رشد می‌کنند. گل‌های آن هم بیشتر در اواخر زمستان تا اوایل بهار خودنمایی می‌کنند؛ اغلب رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید را در بین گل‌های این نوع خواهید دید.

 1. arabicum

اصلی‌ترین ویژگی این گیاه در میان سایر انواع گل آدنیوم، برگ‌های پهن و چرمی شکل آن است. تنه این گیاه معمولاً ضخیم است و گل‌های آن صورتی رنگ هستند؛ البته این رنگ صورتی به قرمز هم مای می‌شود.

 1. Multiflorum

آدنیوم Multiflorum از گونه‌های درختی این خانواده است که از سم آن استفاده می‌شود. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که سم یک گیاه چه استفاده‌ای ممکن است داشته باشد، باید به شما بگوییم که این ماده برای شکار ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. boehmianum

این نوع از گل آدنیوم هم سمی است و مثل مورد قبلی از سم آن استفاده‌های مفیدی می‌شود. شیره ریشه این گل برای شکار حیوانات کاربرد دارد. اگر آدنیوم boehmianum در مناطق بومی قرار داشته باشد، در فصل زمستان به مدت چند هفته گل می‌دهد. برگ‌های این گیاه هم در بخش انتهایی شاخه‌هایش رشد می‌کنند و هر سه ماه یک بار روی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند.

 1. swazicum

اگر به گل‌های صورتی رنگ علاقه‌مندید، این گونه از خانواده آدنیوم حتماً مورد پسند شما خواهد بود. این گیاه کوتاه قد است و در فاصله اواخر تابستان تا اوایل پاییز با گل‌هایی صورتی روی شاخه‌های باریکش مزین می‌شود. برگ‌های آن هم باریک و چرمی شکل هستند و در قسمت انتهایی شاخه‌ها متمرکز می‌شوند.

 1. socotranum

ششمین و آخرین نوع از این خانواده، می‌تواند یکی از قد بلندترین اعضای خانواده باشد. آدنیوم socotranum  توانایی رشد تا ارتفاع ۴ متر را هم دارد! قطر تنه اصلی در این گیاه ممکن است به ۸/۱ متر برسد تا بتواند بدنه آن را سرپا نگه دارد. بیشتر در فصل بهار گل می‌دهد و با گل‌های صورتی رنگ خود فضای اطرافش را به محیط دلنشینی تبدیل می‌کند.

شرایط نگهداری از گل آدنیوم

شرایط نگهداری از گیاه آدنیوم

شاید خرید گل آدنیوم برای هر کسی راحت باشد اما در اصل مهم‌ترین کار فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری این گیاه است که سخت به نظر می‌رسد. برای نگهداری از این گیاه نیاز است که محیط اطرافش شرایط خاصی داشته باشد. این شرایط را از نظر 5 جهت مختلف نور، آبیاری، خاک، رطوبت و دما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

دمای مناسب برای نگهداری از این گیاه

گونه‌های مختلف این گیاه می‌توانند در دماهای مختلفی رشد کنند؛ اما به طور کلی دمایی بین ۱۰ تا ۴۸ درجه سانتی‌گراد برای این گساه قابل تحمل است. گونه‌هایی از آدنبوم که گل آن‌ها قرمز است، نسبت به دمای بالا مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. آدنیوم به هوای سرد اصلاً علاقه‌ای ندارد و در دمای زیر ۶ درجه سانتی‌گراد آسیب جدی می‌بیند. البته در دماهای بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد هم احتمال از بین رفتن این گیاه زیاد می‌شود.

بهتر است این گیاه را در فصل‌هایی مثل بهار و پاییز که هوا خیلی گرم یا سرد نیست، در فضای بالکن قرار دهید. زمانی که گیاه به خواب زمستانی فرو می‌رود هم آن را در جایی گرم و پر نور نگهداری کنید. دقت کنید که این محیط در طول شب دمای بیشتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد  داشته باشد.

نور مناسب برای نگهداری از گیاه آدنیوم

آدنیوم برای این که سر حال و شاداب باشد به نور خورشید نیاز دارد و با نور مستقیم هم مشکلی ندارد. در واقع هر چقدر میزان نوردهی به این گیاه بیشتر باشد، ساقه‌های آن ضخیم‌تر و زیباتر می‌شوند؛ علاوه بر آن گلدهی گیاه هم بیشتر می‌شود. به طور کلی این گیاه حدود ۴ تا ۵ ساعت نور در طول روز نیاز دارد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در فصل تابستان از تابش مستقیم نور خورشید به گیاه جلوگیری کنید؛ تنها در این شرایط است که گیاه تحمل نور و گرمای بیش از اندازه را ندارد و ممکن است که آسیب ببیند. اگر به این گیاه نور کافی نرسد، برگ‌های آن رنگ‌پریده می‌شود و گلدهی آن ضعیف‌تر از همیشه انجام می‌شود. پس اگر چنین علائمی در گیاه خود مشاهده می‌کنید، آن را به محیطی پرنورتر جابه‌جا کنید.

تغذیه مناسب برای رشد آدنیوم

بهتر است که این گیاه در فصل‌های رشد و گلدهی که همان بهار و تابستان است، با کودهای مناسب تغذیه شود. کود کریستالون می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. در این دو فصل هر ماه یک بار با کود کریستالون به گل آدنیوم جان دوباره ببخشید. حواستان باشد که کود دادن را در پاییز و زمستان کاملاً قطع کنید تا گیاه بتواند به خواب زمستانی برود. این خواب زمستانی با ریزش برگ‌ها آغاز می‌شود.

برای خرید کود npk با قیمت مناسب می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر از طریق گلفروشی آنلاین سارینالند اقدام کنید.

نحوه آبیاری مناسب برای رشد گیاه آدنیوم

توجه به نظم در آبیاری برای رشد آدنیوم اهمیت زیادی دارد. اگر در مناطق گرمسیر و خشک زندگی می‌کنید نیاز است که برای رشد بهتر این گیاه دو مرتبه در هفته این گل را آبیاری کنید. اما در سایر مناطق یک بار آبیاری هم می‌تواند برای این گل کافی باشد. در واقع برای آبیاری به آدنیوم باید به دمای محیط توجه کنید؛ در هر فصلی از سال، زمانی که دما به حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسید آبیاری به این گیاه را به حداقل برسانید.

در فصل زمستان نیاز است که خاک گلدان را چک کنید تا بتوانید زمان آبیاری را تشخیص دهید. خاک گلدان باید کاملاً خشک شود و بعد از آن آبیاری انجام شود. نکته مهم درباره آبیاری به گل آدنیوم این است که ریشه آن نباید در آب غرق شود. بر خلاف تصور عموم، هر چه اندازه این گیاه بزرگ‌تر باشد، به دفعات کمتری آبیاری نیاز دارد.

 رطوبت لازم برای این گیاه

آدنیوم ترجیح می‌دهد در محیط‌های مرطوب قرار بگیرد. رطوبت بالای ۷۰ درصد فضایی مناسب برای رشد این گیاه فراهم می‌کند و ضمانت بزرگی برای شادابی آن است.

ویژگی‌های خاک مناسب برای آدنیوم

از آن‌جایی که ریشه این گیاه نباید در معرض رطوبت و آبیاری زیاد قرار بگیرد، بهتر است که از خاک‌های سبک برای پر کردن گلدان آن استفاده شود. ترکیبی از خاک‌های کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت به نسبت ۲-۱-۱ می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای این گیاه باشد.

اما دو ترکیب دیگر از خاک یعنی مخلوط پرلیت، ماسه، پیت ماس یا ماسه، پیت ماس و ورمی کولیت می‌تواند گزینه خوبی برای این کار باشد.زهکشی گلدانی که خانه گیاه آدنیوم می‌شود باید آنقدر خوب باشد که بتواند آب را به راحتی از خود عبور دهد.به این ترتیب ریشه در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد و گیاه بهتر از همیشه رشد می‌کند.

چه زمانی گلدان آدنیوم را عوض کنیم؟

برای این کار باید به سرعت رشد گیاه خود دقت کنید؛ به طور کلی تقریباً هر 2 یا 3 ماه نیاز می‌شود که گلدان آدنیوم را تعویض کنید. برای انتخاب گلدان بزرگتر هم سراغ عظیم‌ترین گلدان موجود در شهر نروید! گلدان بعدی این گیاه فقط باید یک سایز بزرگتر باشد. جتماً می‌پرسید چرا؟

گیاه باید آنقدر فضا داشته باشد که بتواند هم در زیر خاک ریشه بدواند و هم در بیرون از خاک برگ و گل و شاخه‌های جدید داشته باشد. انتخاب یک گلدان خیلی بزرگ می‌تواند کاری کند که گیاه تا مدت‌ها مشغول رشد ریشه در زیر خاک باشد و اندام‌های بیرونی آن هیچ رشدی نکند. قیمت گل آدنیوم با بزرگتر شدن اندازه آن بالاتر می‌رود و به همین دلیل هم رشد ساقه و برگ‌های آن برای عده‌ای اهمیت دارد.

چطور باید این گل را هرس کنیم؟

معمولاً شرایط رش این گیاه به گونه‌ای پیش می‌رود که اصلاً نیازی به هرس کردن وجود نخواهد داشت. اما به طور کلی برای هرس کردن گیاه آدنیوم عموماً 3 هدف مدنظر قرار می‌گیرد:

 • هرس برای قطع شاخه‌های آسیب‌دیده
 • هرس برای تحریک گل‌دهی
 • هرس برای حفظ فرم گیاه

مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که با یک گیاه سمی طرف هستید! پس در هر زمان و مکانی برای هرس کردن آن باید از دستکش استفاده کنید و شیره سمی آن را لمس نکنید.

این گیاه را شاید یک بار در سال یا حتی بعد از گذشت دو سال هرس کنند. معمولاً هم این کار را در اواخر فصل زمستان انجام می‌دهند. اگر هرس کردن با هدف فرم‌دهی به گیاه انجام می‌شود، بهتر است در فصل بهار تا اواخر تابستان اتفاق بیافتد.

 روش‌های تکثیر گیاه آدنیوم

روشهای تکثیر آدنیوم

برای تکثیر این گیاه هم می‌توانید از طریق کاشت بذر اقدام کنید؛ اما فرآیند رشد بذر و بزرگ شدن آن کمی زمانبر است. به همین دلیل هم استفاده از روش قلمه زدن می‌تواند ساده‌تر باشد.

برای تکثیر از طریق بذر باید زمانی که گیاه به بلوغ رسید، بذرها را از آن جدا کنید. در مرحله بعدی باید بذرها را به مدت دو هفته در محلی مناسب نگهداری کنید تا خشک شود. حالا زمان آن می‌رسد که بذر را در خاکی مناسب برای رشد آدنیومم بکارید. از این به بعد تمام شرایطی که برای نگهداری از آدنیوم توضیح داده بودیم را رعایت کنید تا گیاه شما سر از خاک بیرون بیاورد و رشد کند.

برای تکثیر از طریق قلمه زدن باید در مرحله اول یک قیچی یا کاتر تیز و تمیز آماده کنید. سپس یک قلمه به قطر یک مداد و طول 12 تا 15 سانتی‌متر از این گیاه جدا کنید. بهتر است این قلمه از ساقه‌ای که به تنه اصلی گیاه وصل است بریده شود. بعد از برش گل‌ها و برگ‌ها را از قلمه جدا کنید و تا 2 یا 3 روز آن را در محلی گرم، خشک و تاریک نگهداری کنید.

این کار را تا جایی ادامه دهدی که شیره انتهای گیاه خشک شود. در قدم بعدی باید قلمه را در خاک سبک بکارید.ابتدا خاک را خیس کنید و سپس کاشت را انجام دهید. بهتر است حداقل یک سوم از ارتفاع قلمه در داخل خاک قرار بگیرد. برای اولین آبیاری هم صبر کنید تا خاک خشک شود و بعد از آن گیاه را آبیاری کنید.

 مشکلات و بیماری‌های گیاه آدنیوم و راه‌های درمان آن

بیماریهای گیاه آدنیوم

همه گیاهاین با بیماری‌های قارچی و حشرات ریزی درگیر می‌شوند که باعث پژمرده شدن آن‌ها می‌شود. در ادامه متداول‌ترین انواع بیماری‌ها و مشکلاتی که برای گل آدنیوم ایجاد می‌شود را برای شما لیست کرده‌ایم و راه درمان آن‌ها را هم توضیح داده‌ایم:

چرا برگ‌های گل آدنیوم سیاه شده و از ساقه جدا می‌شوند؟

همان‌طور که گفتیم این گیاه نسبت به آبیاری حساسیت زیادی دارد. اگر خاک گلدان را بیش از حد مرطوب نگه دارید، گیاه شما با این مشکل روبه‌رو می‌شود. همچنین ممکن است به دلیل سرد بودن محیط اطرافش هم این علائم را از خودش نشان دهد. علاوه بر ریزش برگ، آبکی شدن انتهای ساقه و نرم شدنش هم از علائم سرما و رطوبت بیش از اندازه است.

برای رفع این مشکل باید گلدان را به محلی با دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد جابه‌جا کنید. برای آبیاری هم عجول نباشید و صبر کنید تا خاک کاملاً خشک شود. اگر ساقه شل و آبکی شده با قیچی آن را از گیاه جدا کنید و محل برش را با پودر قارچ‌کش یا خاکستر زغال ضدعفونی کنید.

چرا لکه‌هایی سفید و ریز شبیه پوسته مانند روی برگ‌ها دیده می‌شود؟

بروز این علائم نشان دهنده حضور شپشک است. برای از بین بردن شپشک تکه‌ای پنبه را به الکل آغشته کرده و تمام این لکه‌های سفید را از روی گیاهتان پاک ‌کنید. اگر حجم شپشک‌ها خیلی زیاد بود، می‌توانید از حشره‌کش استفاده کنید.

چرا روی گیاه پر از تار عنکبوت می‌شود و برگ‌های آن را از بین می‌برد؟

 این مشکل در اثر کنه تار عنکبوتی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از این مشکل باید گلدان را در محلی با تهویه مناسب و در هوای آزاد قرار دهید.

چرا روی برگ‌های آدنیوم پر از لکه‌های قهوه‌ای رنگ می‌شود؟

 این لکه‌ها در اثر تابش مستقیم نور خورشید ایجاد می‌شوند. برای جلوگیری از ایجاد این لکه‌ها باید گیاه را در محلی که اصطلاحاً سایه آفتاب است نگهداری کنید. یعنی گلدان در فضای باز قرار داشته باشد اما نور مستقیم خورشید به آن نتابد.

چرا روی برگ‌ها لکه‌های سفید رنگ دیده می‌شود؟

 اگر روی برگ‌ها را با آب شهری که حاوی املاح است آب‌پاشی کنید، لکه‌های سفید روی گیاه پدید می‌آید. برای از بین بردن این لکه‌ها باید یک قاشق آبلیموی طبیعی را با یک لیوان آب مخلوط کنید و سپس با دستمال روی برگ‌ها را با کمک دستمال و این مخلوط پاک کنید.

چرا یک‌دفعه تمام برگ‌های گیاه پژمرده می‌شود؟

ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد محیط این اتفاق رخ داده باشد. بهتر است هر چه سریع‌تر گیاهتان را به جایی که سایه آفتاب داشته باشد منتقل کنید. اگر خاک گلدان خشک بود حتما آبیاری هم انجام دهید.

چرا گیاه با سرعت خیلی کمی رشد می‌کند؟

در چنین شرایطی ممکن است ریشه گل آدنیوم به آفت یا قارچ دچار شده باشد. برای رفع این مشکل بهتر است خاک گلدان را عوض کنید و ریشه را در محلول سم قارچ شست‌شو دهید.  ممکن است گیاه بعد از تعویض گلدان نیاز به کوددهی هم داشته باشد تا بتواند دوباره سرحال شود.

چرا گیاه من گل نمی‌دهد؟

اگر به گیاه نور کافی نرسد، نمی‌تواند گلدهی داشته باشد. برای این که آن را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید باید کمی صبر داشته باشید. آهسته آهسته در فاصله زمانی تقریباً دوهفته، گلدان خود را به محلی که آفتاب کامل دارد انتقال دهید.

سخن پایانی درباره آدنیوم

در این مقاله از مجله گلفروشی آنلاین سارینالند همه چیز را درباره گل آدنیوم و شرایط نگهداری از آن برای شما توضیح دادیم. امیدواریم توانسته باشیم راهنمایی‌های لازم برای نگهداری هر چه بهتر از گیاه آدنیوم را در اختیار شما قرار داده باشیم. همچنین اگر قصد خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی ارزان را دارید با خرید از ما می‌توانید در کمتر از 3 روز در هر جای ایران گیاه خود را درب منزل تحویل بگیرید.

 • پشتیبانی سارینالند
 • 17 آبان, 1400
 • 4846 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *